WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISK...

Szpital na miarę XXI wieku

POWIAT OLSZTYŃSKI
Dobra informacja dla pacjentów z Biskupca. Tamtejszy Szpital Powiatowy zbudował system e-usług, który umożliwi załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu.

Elektroniczna rejestracja, podgląd wyników i terminarz leków – to tylko część usług, które umożliwia nowy system informatyczny, wdrożony przez Szpital Powiatowy w Biskupcu. E-usługi mają skrócić kolejki i pozwolić na załatwianie spraw pacjentów bez wychodzenia z domu.  „Do rejestracji nie trzeba będzie się udawać na nogach własnych czy też samochodem. Pacjent nie będzie musiał stać pod naszym okienkiem, nie będzie musiał próbować dodzwonić się, co też wiemy jest czasami problematyczne, natomiast będzie mógł zarejestrować czy umówić wizytę jadąc na przykład autobusem do domu z pracy” - mówi Marta Maciejewska, wicedyrektor Szpitala Powiatowego w Biskupcu.

Dostęp do e-usług jest możliwy dzięki specjalnej, bezpłatnej aplikacji, która sama powiadomi o terminie wizyty. Pacjent sprawdzi także interakcje, jakie mogą zachodzić między zażywanymi lekami i będzie miał dostęp do terminarza ich dawkowania. Usługa e-wyniki z kolei umożliwi podgląd wyników badań.

Część e-usług stworzono specjalnie na potrzeby personelu medycznego. E-obchód pozwoli lekarzowi na dostęp do wszystkich informacji o stanie zdrowia pacjenta. Dzięki aplikacji będzie mógł też zlecić podanie leków lub wykonanie badań.  „Myślę, że to jest taki obszar działania podmiotów leczniczych, który będzie się dosyć mocno rozwijał – taka jest potrzeba czasów” - podkreśla Marta Maciejewska.

System e-usług to nie jedyna inwestycja w poprawę komfortu pacjentów i personelu. Szpital w Biskupcu kupił też sprzęt informatyczny oraz umożliwił dostęp do Internetu bezprzewodowego we wszystkich oddziałach szpitalnych i poradniach. Zmodernizowana została również strona internetowa placówki, tak by była jeszcze bardziej funkcjonalna, czytelna i przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Budowa szpitalnego systemu informatycznego kosztowała ponad 2 miliony złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 1,5 miliona złotych.