Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISK...

Rzemiosło wizytówką Warmii

IZBA RZEMIOSŁA
Czy w lokalnym rzemiośle tkwi potencjał promocyjny regionu? Odpowiedź poznaliśmy podczas I Warmińskiego Forum Gospodarczego Szlaku Świętej Warmii.

Warmia to wyjątkowy region, który warto odkrywać. O kierunkach rozwoju lokalnej turystyki i korzyściach, jakie mogą przynieść samorządom oraz przedsiębiorcom działania promocyjne, rozmawiano podczas I Warmińskiego Forum Gospodarczego Szlaku Świętej Warmii. „Ziemia warmińska ma niezwykle bogatą historię i tradycję. Jest piękna przyrodniczo, ma czyste powietrze, ma piękne lasy, ale przede wszystkim ma wspaniałych przedsiębiorców, którzy budują ten potencjał tej ziemi, którzy budują tę gospodarkę” – podkreśla starosta olsztyński Andrzej Abako.

Malownicze krajobrazy, urocze miasteczka, czy wyborna kuchnia, to niejedyne walory, jakie ma do zaoferowania Warmia. „Szlak Warmii to nie tylko teren, to nie tylko granice, ale również rzemiosło. Rzemiosło nie artystyczne tylko, ale również tradycyjne rzemiosło, pokoleniowe, właściwie warmińskie, więc rzemiosło jak najbardziej wpisuje się w Szlak Świętej Warmii” – przekonuje Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Turyści coraz chętniej rozglądają się za wyjątkowymi wyrobami, które będą dla nich piękną pamiątką z podróży. Lokalni rzemieślnicy i artyści, nawiązując do tradycji regionu, tworzą produkty będące wizytówką Warmii. „Naprawdę jest bardzo dużo osób, bardzo dużo branż, którzy kultywują tą tradycję rzemieślniczą, warmińską. Chociażby konkursy które się czasami odbywają czy kulinarne, czy budowlane, nasi rzemieślnicy często przodują, są laureatami zwycięzcami takich konkursów” – mówi Adam Przybysz.

Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości skupia wiele osób, które w swojej działalności powracają do tradycji rzemiosła warmińskiego. Wśród nich znajdują się między innymi stolarze, piekarze, złotnicy, kaletnicy, budowlańcy, krawcy oraz kowale.

Warmińskie Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii – jak zapowiadają organizatorzy – ma być wydarzeniem cyklicznym.