WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISK...

Ekostyl życia: Ziemia

WFOŚiGW
Jak chronić Ziemię? Może w tym pomóc każdy z nas!

Ziemia jest domem dla wszystkich żyjących istot. O to, by zahamować proces zużywania jej naturalnych zasobów, może zadbać każdy z nas.

Pierwszym krokiem może być wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, czy biogazownie. O to, by takie rozwiązania były stosowane częściej, dba m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Ekologiczne postawy warto kształtować już wśród najmłodszych. To przecież kolejne pokolenia będą decydować o tym, jak wyglądać będzie Ziemia. Mamy dla Was kilka prostych porad, które warto stosować, by zatroszczyć się o naszą planetę.

SEGREGACJA ODPADÓW

Segregacja odpadów to temat, o którym krąży wiele mitów, jak choćby ten, że wszystkie śmieci z takich pojemników i tak trafiają do jednej śmieciarki. To nieprawda! Segregację można też stosować w domu. Pierwszym krokiem może być np. oddzielanie zużytego plastiku i tworzyw sztucznych od śmieci bio i papieru.

WIELOKROTNE WYKORZYSTYWANIE

Nie każdy pojemnik czy opakowanie po jednym użyciu musi od razu trafiać do śmieci. Zastosowań dla nich są dziesiątki. Przykłady? Choćby pojemnik po kawie wykorzystany został jako prosty, biurowy organizer, czy karton po butach służy jako pojemnik na taśmy klejące, z których korzysta niemal każdy domowy majsterkowicz.

MNIEJ JEDNORAZOWYCH OPAKOWAŃ

Plastik dosłownie nas otacza. Jego mikrocząsteczki naukowcy znajdują nawet w opadach deszczu. Nie oznacza to jednak, że musimy go używać tak dużo. Wędliny w sklepie ekspedientka może zapakować do pojemnika wielokrotnego użytku. Zamiast foliowych woreczków śniadaniowych możemy natomiast wybierać zrobione z papieru. Kawa też nie straci na smaku, jeśli wlejemy ją do termosu, a nie jednorazowego kubeczka.

TROSKA O TERENY ZIELONE

Warmia i Mazury to Zielone Płuca Polski. Jednak cały czas możemy w nich znaleźć takie obrazki. O przypadkach zaśmiecania lasu można poinformować odpowiednie służby, np. Nadleśnictwo. Sami natomiast możemy stosować zasadę rodem z Azji, która mówi o tym, żeby z lasu zawsze zabierać więcej śmieci, niż się do niego wniosło.

SADZENIE DRZEW

Leśnicy regularnie organizują akcje sadzenia drzew. Niektóre z nich dedykowane są całym rodzinom i można w nich brać udział zupełnie za darmo. Drzewa produkują tlen, zapewniają odpowiednią wilgotność, a w gorące dni obniżają i stabilizują temperaturę powietrza oraz dają cień.