Serwisy ×

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OLSZTYNIE BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE BEZPŁATNE SZKOŁY COSINUS CZTERY PORY ROKU FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE GMINA DĄBRÓWNO GMINA DYWITY GMINA GIETRZWAŁD GMINA JEZIORANY GMINA JONKOWO GMINA KURZĘTNIK GMINA PURDA GMINA ŚWIĄTKI GMINNY OŚRODEK KULTURY W PURDZIE INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE LASTLEVEL LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLSZTYNIE MIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLSZTYNIE MIEJSKI ZESPÓŁ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ W OLSZTYNIE OLSZTYN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE PRODUKT WARMIA MAZURY RADIO PLUS OLSZTYN 88, 1 FM SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POJEZIERZE STOWARZYSZENIE CIVITAS CHRISTIANA STOWARZYSZENIE WYJĄTKOWE SERCE SZKOŁA POLICEALNA IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE TELEWIZJA KOPERNIK URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE WARMIŃSKO - MAZURSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE ZACHODNIOMAZURSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNEJ

Niezwykłe miejsce z dala od zgiełku

Wśród lasów Puszczy Piskiej w niezwykłej stodole pełno jest natchnienia. Czerpią z niego artyści, którzy w spokoju, z dala od zgiełku miast, uwieczniają nie tylko widoki. Mimo odosobnienia cieszą się również ze spotkania z innymi ludzmi.

W XIX-wiecznej stodole i wokół niej natchnienie niemal unosi się w powietrzu.  Grzechem byłoby go nie wykorzystać. W 1941 roku w stodole Chochół nocowała Marion Dönhoff – hrabianka i propagatorka przyrody i kultury mazurskiej, dziennikarka oraz znana działaczka na rzecz porozumienia Niemiec z państwami Europy Wschodniej. Budynek ten był niegdyś częścią siedziby nadleśnictwa Chochół, a teraz służy artystom. Nadlesnictwo Spychowo po raz kolejny zaprosiło do siebie malarzy.

"Po to, żeby to miejsce jeszcze żyło, odżywało, coś nowego się tutaj się mogło tworzyć. Żebyśmy mieli poczucie, że nie dajemy takim miejscom zginąć, dajemy im nowe życie" – podkreśla Krzysztof Krasula, nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo.

Plenery malarskie to w nadleśnictwie Spychowo już tradycja. Artyści spędzają tu czas nie tylko na tworzeniu, odkrywają też  wartość ziemi mazurskiej, bo organizatorzy dbają, żeby to artystycze spotkanie miało też wymiar edukacyjny. Każdy plener ma również swój temat. W tym roku to "Las – droga do wolności". „Z jednej strony jest to ta wolność, którą każdemu z nas daje las, gdzie jesteśmy sami ze sobą z naturą, czujemy, że my z tej natury się po prostu wywodzimy. Z drugiej strony, w kontekście historycznym, las dawał schronienie osobom wykluczonym, osobom poza prawem” - mówi Urszula Dyl-Nadolna, organizatorka malarskiego pleneru w Spychowie.

Stodoła Chochół gościła wcześniej twórców teatralnych – obywały się tu spektakle „Z samego nieba idę k'wam", realizowane przez Stowarzyszenie „Anima”. Jest też bazą leśnych przedszkoli.